Projektas GUARD: svarbu išmokti efektyviai kovoti su dezinformacija

  • paskelbė

Lietuvos demokratiškumo ugdymo kolegija (LDUK) sėkmingai įgyvendina projektą „Guardians United Against Rampant Disinformation“ (GUARD), skirtą stiprinti pilietinės visuomenės organizacijų gebėjimus kovoti su dezinformacija. Šis projektas, finansuojamas Europos piliečių veiksmų tarnybos (ECAS), aktyviai prisideda prie kovos su dezinformacija Lietuvoje.

Projekto (GUARD) metu buvo suorganizuotos dvi mokymų sesijos, skirtos pilietinių visuomenės organizacijų atstovams. Mokymuose dalyvavo 12 dalyvių, kuriems siekta suteikti teorines ir praktines žinias, kurios ateityje padės atpažinti, analizuoti ir efektyviai kovoti su dezinformacija. Dalyviai buvo supažindinti su įvairiais dezinformacijos plitimo būdais, įskaitant skaitmenines technologijas, bei gavo įrankius realaus laiko informacijos stebėjimui. Mokymų metu buvo akcentuojama technologijų, tokių kaip dirbtinis intelektas, svarba, taip pat stiprintos organizacijų bendradarbiavimo galimybės, siekiant sukurti stiprius tinklus efektyviai kovai su klaidingomis naujienomis ir netikra informacija.

Dezinformacijos grėsmė demokratijai

Dezinformacija kelia didelę grėsmę demokratinėms visuomenėms, silpnindama visuomenės pasitikėjimą, socialinę sanglaudą ir demokratinių procesų vientisumą. Informacijos platinimo skaitmeninėse platformose amžiuje iššūkiai, susiję su klaidingais naratyvais, yra labiau pastebimi  nei bet kada anksčiau. Šiandieninė situacija ypatingai sudėtinga ne tik dėl skirtingų nuomonių gausos, tačiau ir dėl kitų valstybių, tikslingai rengiančių dezinformacijos kampanijas, kišimosi, bei socialinės žiniasklaidos platformų, kurios prisideda prie klaidinančios informacijos platinimo.

„Mūsų tikslas – suteikti pilietinės visuomenės organizacijoms ne tik teorines žinias, bet ir praktinius įrankius, kurie padėtų joms greitai ir efektyviai atpažinti bei kovoti su dezinformacija ypač sparčiai besikeičiančiame skaitmeniniame pasaulyje. Šių mokymų metu dalyviai įgijo gebėjimų naudotis realaus laiko stebėjimo ir analizės įrankiais, susipažino su dirbtinio intelekto naudojimo galimybėmis bei mokėsi atpažinti klaidingus naratyvus. Projektas GUARD neabejotinai prisidėjo prie demokratinių vertybių stiprinimo, socialinės sanglaudos palaikymo bei skaitmeninio atsparumo didinimo, kas šiais laikais yra itin svarbu“, – pabrėžė LDUK valdybos narė Eglė Celiešienė.

LDUK planuoja ir toliau skleisti projekto GUARD metu sukauptą patirtį ir žinias bei aktyviai prisidėti prie kovos su dezinformacija. „Ateityje sieksime organizuoti ne tik viešas diskusijas, bet ir aktyvius susitikimus su politikos formuotojais, siekdami užtikrinti, kad sukauptos žinios ir įžvalgos būtų praktiškai pritaikytos kuriant ir tobulinant kovos su dezinformacija priemones bei strategijas. Norime, kad šie susitikimai padėtų ne tik informuoti politikus apie realias grėsmes, bet ir inicijuoti konkrečius teisėkūros pakeitimus bei viešosios politikos iniciatyvas, kurios stiprintų visuomenės atsparumą klaidingai informacijai”, – teigė E. Celiešienė.

Šį projektą finansuoja Europos piliečių veiksmų tarnyba (ECAS) pagal Europos Sąjungos bendrai finansuojamą projektą EURECA 2024. Išreikštos nuomonės ir požiūriai yra tik autoriaus (-ių) ir nebūtinai atspindi Europos Sąjungos ar ECAS nuomonę ir požiūrį. Nei Europos Sąjunga, nei ECAS negali būti laikomos už tai atsakingomis.